Nawodnienie
Nawadnianie - uzupełnianie zasobów wody w glebie w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych. Stosowana już w starożytności w Egipcie, Mezopotamii, Persji, Indiach, Sri Lance, Chinach, Peru.

    W programie pielęgnacji trawników, niezależnie od ich funkcji, nawadnianie odgrywa podstawową rolę. Nawet wysoka średnia roczna ilość opadów nie jest nigdy rozłożona na tyle równomiernie, aby w pełni zaopatrzyć rośliny w odpowiednią ilość wody. Trawniki pobierają wodę poprzez system korzeniowy z warstwy nośnej. Sygnałem mówiącym o potrzebie rozpoczęcia podlewania jest więdnięcie traw, przebarwienie na szaro-zielony kolor i brak wilgoci warstwy nośnej do kilku centymetrów. Obowiązującą zasadą jest: im starszy trawnik, tym nawadnianie obfitsze, tak aby woda przesiąkała do głębokości 12 cm. Często stosowane nawadnianie powierzchniowe ogranicza się do nasycenia gleby bardzo płytko, czasami tylko do głębokości 1 cm. Jest to błąd. Takie podlewanie wpływa na spłycenie sytemu korzeniowego. Nocne podlewanie jest o wiele korzystniejsze od dziennych. Przy dziennym (słonecznym) nawadnianiu należy liczyć się z odparowaniem 30-40% dostarczanej wody.

Galeria Ogrodów wykonuje zautomatyzowane instalacje nawodnień ogrodów (sterowniki, elektrozawory, sensory wilgoci), jak i mechaniczne instalacje nawodnień ogrodów (proste, ręczne sterowanie zaworami kulowymi). Instalacja nawadniania może być pełna tzn. całkowite pokrycie ogrodu instalacją nawodnienia jak i częściowa tzn. nieobejmująca swoim pokryciem całej powierzchni ogrodu, np. trawnik + część kompozycji roślinnych, a co się z tym wiąże, mniej kosztowna.

Założenie instalacji nawodnienia ogrodu odbywa się dwoma metodami:
- Przed założeniem ogrodu.
- Po założeniu ogrodu, w istniejących ogrodach.

Galeria Ogrodów specjalizuje się w zakładaniu mało, lub bezinwazyjnych, inteligentnych systemów nawodnień w istniejących ogrodach



Powrót do oferty

Tworzenie stron www.stronki.pl